Voarte
PT
EN
December 2018
MTWTFSS
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Subscribe Newsletter
 
International Screendance Competition
27 to 30 Nov . 9.30 PM | 29 Nov . 6.30pm
Teatro do Bairro . Free entry

The International Competition of Video Dance, one of the programmatic core of the Festival, will be held from the 27th to 30th of November at Teatro do Bairro with the presence of national and international directors and choreographers.
This year are 5 sessions composed by 56 films from 18 countries, which reveal multiple stories in a common desire to get to the essence of the union between the screen and the body in motion.

 

The Best Film will be awarded by Conserveira de Lisboa, Best Portuguese Director by ETIC - School of Technologies, Innovation and Creation, the Best Portuguese Film by Adega Mayor and Best International Film by Amigos da Cerca Association | Soudos - Rural Space of Arts. 

The audience will vote in the Best Film of the International Screendance Competition.

+INFO

SESSION #1
27 NOV . tuesday . 9.30pm

70'

 

An Invitation to DANCE, Noud Heerkens (NL)
Abandon, Georgia Parris (UK)
Dream, Colective F73 & Charalampos Krekoukiotis (GR)

HANNAH - Portrait numéro 6 de XXY, Clotilde Rullaud (FR/IS)
Business is Brutal, Jack Thomson (UK)

Letter, Zeljko Bozic (SL)

Manada, Patrícia Campos (CL)
À tes pulsions, Xavier Curnillon (CA)
Raindro, Alessandra Hofmann (PT)

Harab, Wiam Al-Zabari (NL) 

---

 

SESSION #2
28 NOV . wednesday . 9.30 pm

107'

 

Put That Away and Talk To Me, Avi Mazliah (IN)

ARK (xy), Benjamin Juhel (FR) 

Scenario, Stefano Croci, Luca Veggetti (IT)

No more beautiful dances, Anabella Lenzu (USA) 

Porcelain, Roswitha Chesher (UK)
Garden of Others, Pascal Sangl (DE)

Through the supermarket in five easy pieces, Anna Maria Joakimsdottir-Hutri (FI) 
Penumbra, Justin Fines (USA)
Naked links, Juliette Saint-Sardos (FR)
Salt Water II, Abe Abraham, Frank Prinzi (USA)

The Dinner Table, Sarah Emery (USA)
Perpetual Motion, Micah Smith (IL)

 

SESSION #3
29 NOV . thursday . 6.30pm

107'

 

Beyond Us, Lui Mendes (BR)

SPEAK, Natalie-Anne Downs (UK)
Objective Romance, Tomer Zirkilevich (DE/IL)
INTANGOUT, Vito Alfarano (IT)

Home, Nicola Hepp (NL) 

In Dog Years I'm Dead, Kenji Ouellet (DE)  

Paikka, Sami Hokkanen (FI)
Saigner Toaster, Guillaume Marin (CA)
Initiation, Iwona Pasińska (PL)  

Blind, Katariina Räty (FI) 

Reverie of the Puppets, Kathy Rose (USA)
ZERO_GRAVITY, JP Moreira, João Lopes (PT)
LADIA, Alvaro Congosto & Sandra Kramerova (ES/SK)

 

SESSION #4
29 NOV . thursday . 9.30pm

106'

 

I Wish I Was a Man, Markus Leppälä (FI/CA)

QUADRANT, Marta Arjona & Mei Casabona (ES)

Of Silence, Sam Asaert (BE/UK)

Taste of Night, Liudmila Komrakova (RU)

Traverse, Marlene Millar (FR)

Dance, Wicked Girl, Carlos Velasco (ES)

Kali, Sabine Molenaar (BE) 
In search of lost time, Marta Renzi (USA)

Between the Lines, Eva Le Saux (FR)

Scalamare, Jiří Kylián (NE)
Cromeleque, André Costa (Online Dance Company) (PT)

Our last aria, Scotty Hardwig (USA)

 

SESSION #5
30 NOV. friday . 9.30 pm

102'

 

Limit-Less, Karolina Nieduza (UK)

Solitary Globular Habit, Moriya Matityahu, Elya kohn (IL/DE)

RING, Elsa Montenegro (ES)

On My Skin, Éric Oberdorff  (FR)
SOLUS, Simone Wierød (DK)

In the House of Mantegna, Michele Manzini (IT)

Takako Vs. Nine Lives, Lauren Wolkstein (USA) 
Leather, Thomas Bos (NL)
VIS, Laura Zago, Federico Boni, Giorgio Tollot (IT)

Bhairava, Marlene Millar, Philip Szporer (CA)

9241, Marta Romero (ES)

Heart of Stone, Ricardo Reis (PT)
Some ways to get rid of a body, Hannes Renvall, Ria Bäckström  (FI)

GRÁFICOS À LAPA POWERED BY AFTER YOU
Loading